26 marca uczniowie naszej szkoły wyjechali do CKiS w Sępólnie Krajeńskim, aby obejrzeć przedstawienia teatralne przygotowane przez aktorów Teatru Profilaktycznego „Alert” z Wrocławia.
Uczniowie klas 0-III obejrzeli spektakl pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy”, który był adaptacją klasyki światowej literatury „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Młodzi widzowie z zainteresowaniem śledzili przygody Dorotki, Tchórzliwego Lwa, Blaszanego Drwala oraz Stracha na Wróble w drodze do Szmaragdowego Grodu. Dowiedzieli się , że w życiu ważne są takie wartości jak: przyjaźń, myślenie o innych, empatia, wiara we własne możliwości, pokonywanie własnych słabości, czynienie dobra i bycie dobrym, dbanie o przyrodę i jej poszanowanie. Wszystkim spodobała się nie tylko fabuła, ale także stroje aktorów, scenografia , oprawa muzyczna, efekty wizualne i świetlne.
Uczniowie klas IV – VIII zapoznali się z historią Artura w przedstawieniu „Dzieci @sieci_”, którego marzeniem było mieć jak najwięcej znajomych na Facebook’u. Artur w sposób naiwny i lekkomyślny dał się wciągnąć w spiralę zdarzeń, które doprowadziły do tego, że koleżanka ze szkoły znalazła się w szpitalu a on sam padł ofiarą internetowego hakera, który tworząc wiele fałszywych kont na portalu społecznościowym, całkowicie kontrolował życie głównego bohatera.
Uczniowie mieli okazję nie tylko obcować ze sztuką żywego słowa, ale poznając losy bohaterów widowiska teatralnego, dowiedzieli się przede wszystkim, jakie są konsekwencje bezmyślnego korzystania z Internetu i zamieszczania w nim różnych informacji. Internet bowiem to wspaniałe osiągnięcie współczesnych czasów, zawierające m.in. ciekawe wiadomości z wszystkich dziedzin, gry, filmy, muzykę, ale zarazem posiada on tzw. ciemną stronę, gdyż może być źródłem fałszu i agresji. Przedstawienie opowiadało nie tylko o przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami losu, zrozumieniu drugiego człowieka, ale przede wszystkim traktowało o brutalnym świecie mediów, w którym przyszło wychowywać się współczesnym dzieciom i młodzieży. Ponadto uświadomiło młodym, że realny kontakt z drugim człowiekiem jest czymś niezastąpionym, a każdy ruch w Internecie zostawia ślad. Spektakl nawiązywał do cyberprzemocy i wskazywał na konsekwencje jakie niesie podszywanie się pod innych. Mamy nadzieję, że profilaktyczny charakter spektaklu spełnił swe zadanie i nasi uczniowie nie ulegną presji otoczenia, i nie popełnią błędów, ze skutkami których musieli się zmierzyć bohaterowie przedstawienia.
Wychowawcy klas 0 – VIII