16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO.
W naszej szkole podjęliśmy działania promujące osobistą postawę odznaczającą się akceptowaniem, a nawet poszanowaniem poglądów, cech i zachowań innych ludzi, a także ich samych. Przez kilka dni odbywały się w zajęcia edukacyjne podczas, których uczniowie zastanawiali się i szukali odpowiedzi na pytania:
- Czym jest tolerancja?
- Na czym polega?
- Gdzie leży granica tolerancji?
- Jakie zachowania są tolerancyjne, a które nietolerancyjne?
Zastanawiali się nad własną postawą wobec „ innych”: cudzoziemców, osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych, osób zmagających się z różnymi zaburzeniami ( ADHD, Zespół Aspergera, sensorycznymi itd.), osób starszych.
Obejrzeli filmiki dotyczące osób niepełnosprawnych, osób ze spektrum autyzmu, braku akceptacji w grupie rówieśniczej. Wzięli udział w spotkaniu z osobą przewlekle chorą i Ukrainką. Uczniowie zorganizowali akcję charytatywną. Sprzedawali ciasta i napoje , a zebrane pieniądze przeznaczyli na zadania statutowe fundacji Aleklasa, która wspiera edukację osób z autyzmem i Zespołem Aspergera.
Szkolna codzienność stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można się uczyć tolerancji albo ją doskonalić. Wśród uczniów są leworęczni – czyli inni, jeszcze więcej jest uczniów z wadami wzroku, są alergicy, uczniowie otyli albo bardzo szczupli, osoby o specjalnych potrzebach. Uczniowie obcując z różnorodnością i doświadczając jej wartości mogą zrozumieć na czym polega tolerancja.
Justyna Bamberska